Poradnik: Implanty zębów

Poradnik: Implanty zębów

Implanty zębów stają cię coraz bardziej przystępne a przez to również coraz bardziej popularne.  Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem stworzonym przez Centrum Stomatologiczne Adental z Wrocławia.

 

Powodów utraty zębów jest wiele – urazy mechaniczne, próchnica, patologiczne rozchwianie zębów, choroby przyzębia i inne. W konsekwencji może to prowadzić do zaburzenia samooceny, wycofania, poczucia wstydu. Również nasz układ pokarmowy jest zagrożony. Przy niepełnym uzębieniu trudności przysparza gryzienie, żucie, rozdrabnianie mięsa, owoców, a nawet skorki od chleba. Z tego powodu wzrasta spożycie węglowodanów, a co za tym idzie zaczyna się odkładać tkanka tłuszczowa i tyjemy. Obecnie dostępne są liczne metody umożliwiające odbudowe utraconych zębów. Jedna z nich to IMPLANT-kolokwialnie mówiąc śruba wkręcona w kość imitująca korzeń zęba , stanowiąca podporę do odbudowy korony zęba


Co to jest implant zęba?

Implant zęba to mała, silna, tytanowa śrubka imitująca korzeń zęba. Dzięki biozgodności umieszczony w kości (w znieczuleniu miejscowym) ulega trwałemu z nią połączeniu. Implant zastępuje brakujący korzeń zębowy i służy jako podparcie – filar – dla nowego zęba (odbudowanego w dalszym etapie z ceramiki dentystycznej lub kompozytu). Implanty mogą również służyć jako podparcie dla protezy całkowitej np. dla tzw. protezy all on 4.

Implant łączy się z Twoim ciałem i działa jak naturalny korzeń zęba. Umożliwia Pacjentowi utrzymanie jego naturalnego uśmiechu, jak również naturalnego profilu twarzy. Należy zaznaczyć, że implanty zębów przenoszą siły gryzienia na kości, co jest bardzo istotną informacją. Niestety gdy Pacjentowi brakuje zębów i zastosowana zostaje tradycyjna odbudowa protetyczna tak się nie dzieje – w rezultacie gdy siły gryzienia ustają, kość zaczyna powoli zanikać, jej kształt się zmienia i w efekcie profil twarzy również ulegnie zniekształceniu.
Implantem możemy zastąpić zarówno brak pojedynczego zęba, jak i braki rozległe.


Dla kogo są implanty zębów ?

Implanty zębów możemy montować praktycznie w każdym wieku, wyjątek stanowią dzieci i młodzież do ukończenia okresu wzrostu. Nie ma określonego ograniczenia maksymalnego wieku dla wszczepienia implantów zębów-warunkiem jest przeprowadzenie zleconych przez lekarza stomatologa badań, które wykluczą nieprawidłowości u danego Pacjenta np. niewyrównaną cukrzycę.
Najczęstszą przyczyną implantacji jest utrata zęba w wyniku urazu. Również rozległe braki uzębienia lub całkowite bezzębie są wskazaniami do wykonania tego zabiegu.

Bardzo ważne jest, aby uzupełnić braki zębowe jak najszybciej jest to możliwe, ponieważ zęby sąsiednie przemieszczają się w stronę luki zębowej, dochodzi do ich przechylania się i zaniku kości. Zwiększa to znacznie przyszłe koszty wykonywania uzupełnień w tych miejscach.


Przeciwwskazania do implantacji

Mimo znacznego postępu implantologii i chirurgii stomatologicznej istnieje szereg przeciwwskazań ogólnych i miejscowych do wykonania zabiegu implantacji.
Miejscowe to ubytek masy kostnej, natomiast ogólne wynikają ze stanu zdrowia i towarzyszących pacjentowi schorzeń:

  • zaawansowana paradontoza, zapalenia przyzębia i zła higiena jamy ustnej
  • zapalenia błony śluzowej jamy ustnej
  • niekontrolowana cukrzyca ze względu na utrudnione gojenie ran
  • choroba nowotworowa
  • osoby po i w trakcie radioterapii, chemioterapii i leczone immunosupresyjnie
  • osoby palące powyżej 10 papierosów dziennie
  • osteoporoza, osteopenia

Jak przebiega zabieg implantacji?

Zabieg wprowadzenia implantów (wszczepów) wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym dlatego też jest całkowicie bezbolesny.
W zależności od przewidzianych procedur i ilości implantów trwa on od 20 minut. Następny etap to okres gojenia (zespolenia implantu z kością), który trwa w zależności od przypadku pomiędzy 6 tygodni, a kilka miesięcy. Średnio po około 1 tygodniu usuwa się szwy. Ważna jest wtedy bardzo dokładna higiena jamy ustnej, która jest niezbędna dla pełnego sukcesu gojenia. Po tym czasie Twój dentysta razem z technikiem dentystycznym przystępują wspólnie do stworzenia Twojego indywidualnego zęba, który zostanie zamocowany na Twoim implancie. Od tego momentu cieszysz się pięknym uzębieniem i jego funkcjonalnością.


Jakie badania należy wykonać przed wszczepieniem implantów zębów ?

Przed przystąpieniem do zabiegu implantacji niezbędne jest wykonanie badań diagnostycznych w celu zapewnienia maksimum powodzenia zabiegu i wykrycia ewentualnych przeciwwskazań.

Pacjentów kierujemy na badania ogólne krwi, krzepliwości, poziomu glukozy (cukru we krwi) oraz badania tarczycy. Panie po 50 roku życia proszone są o wykonanie dodatkowych badań w celu wykluczenia osteoporozy.

Kolejnym bardzo ważnym badaniem jest podstawowa diagnostyka struktury tkanki kostnej oraz analiza struktur anatomicznych. Możliwa jest ona dzięki tomografii komputerowej 3d firmy Gendex, którą dysponuje nasza klinika ADENTAL we Wrocławiu. Dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi precyzyjnie zaplanujemy Twój zabieg!


 

Planowanie zabiegu implantacji

Podstawą planowania leczenia implantologicznego jest ocena ilości i jakości biologicznej tkanki kostnej mającej stanowić podłoże dla wszczepu. Decydujący wpływ na te wskaźniki mają między innymi choroby ogólnoustrojowe, traumatyzacja wyrostka podczas usuwania zębów oraz  zanik kości wynikający z braków zębowych. Do oceny tych parametrów nasi implantolodzy wykorzystują stożkową Tomografię komputerowa CBCT, w którą zaopatrzona jest nasza klinika Adental we Wrocławiu.

Odpowiednia ilość kości jest niezbędna dla umieszczenia implantu. U Pacjentów, u których objętość kości jest niewystarczająca, przed wszczepieniem implantu wykonuje się zabieg augumentacji – odbudowy kości.Używamy do tego specjalistycznych materiałów kostnych, kościo-zastępczych lub błon zaporowych. Wybór stosowanych materiałów regeneracyjnych (augumentacyjnych) uzależniony jest od przypadku klinicznego i jego właściwości.

Innym zabiegiem (koniecznym w niektórych przypadkach) poprzedzającym zabieg wszczepienia implantów jest tzw. Sinus lift (podniesienie dna zatoki szczękowej). Nisko schodzące zachyłki zatoki szczękowej przy braku wystarczającej ilości tkanki kostnej w szczęce stanowi wskazanie do przeprowadzenia zabiegu sinus lift (czyli podniesienia dna zatoki szczękowej). W procedurze tej kościo-zastępczy materiał zostaje umieszczony nad kostnym ubytkiem (pomiędzy dolną ścianą zatoki szczękowej, a błoną śluzową wyściełającą zatokę) w celu uzyskania poziomego przyrostu kości (wydłużenia wyrostka). Po wykonanym zabiegu okres gojenia trwa około 9 miesięcy i dopiero wtedy można ostatecznie uzupełnić uzębienie.


Czy implanty zębowe są na całe życie?

Podstawą trwałości implantów oraz prac protetycznych na nim wykonanych jest prawidłowa higiena jamy ustnej. O implanty dbamy jak o własne zęby – prawidłowo szczotkujemy, przestrzegamy terminów wizyt kontrolnych, a także poddajemy się zabiegom profesjonalnej higienizacji jamy ustnej. Przestrzegając tych zasad będziemy cieszyć się pięknym uśmiechem długie lata.

Czy stać mnie na implanty zębów?

Implanty zębów to stosunkowo duży wydatek, jednak bardzo opłacalny i zwracający się z nawiązką. Koszty leczenia zależą od ilości potrzebnych implantów, jak również od tego czy augmentacja kości będzie konieczna. W naszych Klinikach szczegółowy kosztorys zostaje stworzony zawsze po analizie wszystkich kluczowych czynników, a bardzo często implanty okazują się bardziej korzystne finansowo, zwłaszcza jeśli Pacjent myśli o swoich zębach perspektywicznie.
Należy pamiętać, że zarówno stałe jak i ruchome uzupełnienia protetyczne nie zapewnią takiego komfortu oraz wygody użytkowania. Dodatkowo do uzupełnień stałych typu mosty musimy oszlifować sąsiednie, często zdrowe zęby niszcząc ich strukturę.

Piękny uśmiech oparty na implantach wygląda naturalnie, co pozwala odzyskać pewność siebie, a możliwość rozgryzania i rozdrabniania pokarmów bez stresu i konieczności analizowania składu potrawy dla wielu Pacjentów jest bezcenna.


Czy wszczepienie implantów jest bolesne?

Zabiegi implantacji są całkowicie pozbawione bólu dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, które jest wystarczające w obrębie szczęki i żuchwy. Stosowanie narkozy nie jest potrzebne. Pacjent ma zachowaną pełną świadomość, a zniesione czucie bólu.

 

 

 

Klinika ADENTAL to miejsce, gdzie łączy się stomatologia, implantologia i ortodoncja z medycyną estetyczną twarzy, a zdrowy i piękny uśmiech z pełną blasku, odżywioną cerą. To miejsce, gdzie najważniejszy jest Pacjent, jego oczekiwania i satysfakcja z leczenia. Miejsce, gdzie ważni są ludzie, dobra atmosfera i uśmiech.

Naszym Pacjentom oferujemy nowocześnie wyposażone gabinety, RTG, RVG, tomograf komputerowy oraz własną pracownię protetyczną. O Państwa zdrowie i satysfakcję zadba doskonale wykwalifikowany, zgrany zespół lekarzy i asystentek. Zakres naszych świadczeń obejmuje

Polecamy również: