Kancelaria Prawna radzi: Dziedziczenie testamentowe i uzyskanie spadku w Anglii
Dziedziczenie na podstawie testamentu w Wielkiej Brytanii to coraz częstsza kwestia prawna pojawiająca się w naszym kraju. Warto poznać kilka podstawowych przepisów określających zasady dziedziczenia.
Roszczenie przysługujące spadkobiercy testamentowemu, który nie otrzymał odpowiedniego przysporzenia ze spadku angielskiego.
Prawo angielskie nie zna instytucji zachowku, jednak zapewnia ochronę osób bliskich dla testatora, jeżeli ten nie zapewnił im w testamencie angielskim ,,rozsądnego przysporzenia’’.
W świetle przepisów ustawy Inheritance (Provision for Family and Dependants) Act 1975, osoby , które uważają, że zostały niesprawiedliwie potraktowane przez testatora mogą wystąpić do Sądu z roszczeniem z tytułu family provision, o ile spadkodawca miał w chwili śmierci miejsce zamieszkania na terenie Anglii.
Do kręgu osób uprawnionych do wystąpienia z tym roszczeniem należą:
- małżonek albo cywilny partner zmarłego,
- były małżonek lub były cywilny partner zmarłego, jeśli nie wstąpił on w kolejny związek małżeński lub związek partnerski,
- dziecko spadkodawcy,
- osoba, która była traktowana przez spadkodawcę jako dziecko rodziny,
- konkubent spadkodawcy, jeżeli mieszkał ze spadkodawcą co najmniej przez 2 lata przed jego śmiercią,
- inna osoba, która bezpośrednio przed śmiercią spadkodawcy pozostawała na jego utrzymaniu w całości albo w części.
Co do zasady zgłoszenie roszczenia przez zainteresowanego winno być dokonane w terminie 6 miesięcy od daty uzyskania a Grant of Probate. Możliwe jest wystąpienie z roszczeniem po upływie tego terminu , jednak należy mieć na uwadze, że wyłącznie od uznania Sądu zależeć będzie, czy dopuści on wówczas sprawę do merytorycznego rozpoznania. Wnioskodawca, aby móc liczyć na przychylność Sądu, powinien w takim przypadku nadzwyczaj skrupulatnie uzasadnić przyczyny jego spóźnionego roszczenia.
Kancelaria Prawna Modus Wrocław to pełne, profesjonalne wsparcie i doradztwo w zakresie prawa spadkowego w Anglii.
Wysokość i forma świadczenia na rzecz wnioskodawcy są ustalane przez Sąd indywidualnie w zależności od okoliczności danej sprawy. Przedmiotem oceny Sądu jest przede wszystkim okoliczność, czy spadkodawca zapewnił w testamencie na rzecz wnioskodawcy ze swojego majątku ,,rozsądne przysporzenie’’. Tylko bowiem brak rozsądnego przysporzenia powoduje, że Sąd władny jest ustalić jaki rodzaj świadczenia dla wnioskodawcy byłby uzasadniony. Ciąg dalszy artykułu oraz więcej informacji dostępne jest na stronie Kancelarii Prawnej Modus Wrocław. Zapraszamy.