Rowery elektryczne – zastosowanie druku 3D w produkcji

Rowery elektryczne – zastosowanie druku 3D w produkcji

Rynek akcesoriów rowerowych rozwija się bardzo dynamicznie, a wraz ze wzrostem popularności turystyki rowerowej na naszych jednośladach pojawia się coraz więcej sprzętu.

Druk 3D znajduje szerokie zastosowanie w produkcji części rowerowych, w tym popularnych rowerów elektrycznych. Umożliwia indywidualne dopasowanie części oraz tworzenie akcesoriów i gadżetów rowerowych. Profesjonalny druk 3D gwarantuje wysoką precyzję i produkcję lekkich oraz wytrzymałych komponentów. Dzięki różnorodnym metodom obróbki wykończeniowej i szybkiemu procesowi produkcji, który trwa zaledwie kilka dni, druk 3D stanowi znaczącą przewagę nad tradycyjnymi metodami wytwarzania części rowerowych.

Jednym z czołowych producentów rowerów elektrycznych jest firma Texugo, która produkuje certyfikowane rowery elektryczne, korzystając z technologii druku 3D. W rowerach Texugo znajdujemy autorskie rozwiązania, takie jak kontroler silnika, innowacyjna konstrukcja baterii oraz dotykowy wyświetlacz z dedykowanym oprogramowaniem, których obudowy są produkowane w technologii druku 3D. Polski producent świadomie wybrał druk 3D do realizacji wybranych części rowerowych, dzięki czemu może oferować innowacyjne rowery elektryczne, dopasowane do potrzeb użytkowników.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie Fibometry – Profesjonalna Drukarnia 3D.

Firma Fibometry od wielu lat realizuje projekty druku 3D. Zajmuje się wdrażaniem profesjonalnego druku 3D w aplikacjach przemysłowych. Wdraża także inne rozwiązania powiązane z drukowaniem 3D, takie jak: optymalizacja projektów pod druk, skanowanie 3D czy wdrażania nowych materiałów i parametrów druku 3d. Fibometry korzysta z nowoczesnych systemów AM i narzędzi, które są gwarancją prowadzenia działań z dbałością o nawet najmniejszy szczegół realizacji. Profesjonalne drukowanie 3D to szereg możliwości. Firma wytwarza między innymi prototypy, które pozwalają lepiej poznać produkt jeszcze przed seryjną produkcją, a także seryjne części z możliwością wprowadzania zmian już w trakcie produkcji, bez kosztów w inwestycje związane z drogim oprzyrządowaniem.

Natura jest najlepszą inspiracją dla Fibometry

Faktem jest, że najdoskonalsze geometrie, z jakimi mamy do czynienia stworzyła natura. To, co robią nasi inżynierowie to odpowiednie zaimplementowanie tych rozwiązań w taki sposób, aby wytwarzane geometrie były lżejsze ale równie wytrzymałe jak w standardowym wytwarzaniu, co często jest kluczowe w wymagających branżach przemysłowych. Tworzenie skomplikowanych kształtów może być kosztowne, jednak stosowanie nowoczesnych technologii pozwala wytwarzać nietechnologiczne geometrie bez zwiększania wydatków. W swojej pracy wykorzystujemy największe odkrycia matematyczne (między innymi znakomitego matematyka Leonardo Fibonacciego), który na przełomie XII i XIII wieku opracował ciąg liczb, który z powodzeniem jest wykorzystywany przy tworzeniu innowacyjnych produktów w obecnym świecie.

Jakie korzyści niesie za sobą zastosowanie druku 3D w rowerach elektrycznych?

  • szybka produkcja prototypów lub małych serii
  • możliwość wykonania funkcjonalnego prototypu w celu walidacji i testów
  • materiały o różnorodnych właściwościach (odporność na wilgoć, wysokie i niskie temperatury)
  • różnorodne technologie druku 3D pozwalają swobodnie i odpowiednio dopasować metodę oraz materiał zgodnie z przeznaczeniem wydruku
  • niski odpad produkcyjny (brak dodatkowych supportów)
  • wysoka precyzja wydruku
  • szeroki wachlarz materiałów (PA11, PA12, TPU itp.)
  • szeroki wachlarz obróbki wykończeniowej (satynowanie, obróbka wibrościerna, piaskowanie, barwienie, lakierowanie, wygładzanie chemiczne)
  • brak dodatkowego, drogiego oprzyrządowania
  • możliwość modyfikacji projektu
  • niski koszt wejścia (koszt pojedynczych wydruków) w porównaniu do innych metod wytwarzania np. technologii wtrysku, co umożliwia wydruk swojego projektu już od jednej sztuki
  • krótki czas realizacji (4-6 dni)

Polecamy również: