Rower – prawidłowa eksploatacja

Rower – prawidłowa eksploatacja

Kupując rower liczymy na to, że przez wiele lat będzie służył nam bezawaryjnie. To możliwe, ale musimy pamiętać o odpowiednim traktowaniu naszego jednośladu. Dzięki kilku prostym, rutynowym czynnościom uda nam się zachować jego sprawność.

Regularne przeglądy roweru podstawą wieloletniego funkcjonowania.

To być może wyda się truizmem, ale nic tak nie pomaga kondycji roweru, jak regularna troska. Absolutne minimum to kompleksowy przegląd jednośladu raz w roku. To powinno wystarczyć, jeśli nie jeździmy na rowerze wyjątkowo dużo i nie eksploatujemy go w ekstremalnych warunkach (błoto, woda, kurz czy śnieg). W trakcie takiego przeglądu powinniśmy sprawdzić stan napędu – działanie i stan przerzutek, stan linek oraz pancerzy, zużycie łańcucha i zębatek; stan hamulców – zużycie klocków czy okładzin hamulcowych, stan przewodów hydraulicznych czy linek oraz pancerzy, zużycie tarcz; kondycję kół – to czy są proste, luzy łożysk, stan obręczy, opon i dętek; stan wszystkich łożysk – sterów, suportu.

Oczywiście nie każdy ma czas i umiejętności, aby taki przegląd zrobić samemu. Zadbajmy jednak o to, by przynajmniej raz w roku (a najlepiej dwa razy – po zakończeniu sezonu i przed rozpoczęciem kolejnego) nasz rower trafił do wyspecjalizowanego warsztatu na gruntowny serwis.

Codzienna dbałość o rower

Aby taki przegląd nie skończył się wymianą połowy komponentów, warto na co dzień kontrolować stan roweru, by zawczasu reagować na pojawiające się symptomy zużycia części. Poniżej przedstawiamy kilka prostych czynności, które możemy (i powinniśmy) wykonywać we własnym zakresie:

  • przed każdą jazdą sprawdź ciśnienie powietrza w kołach. Jazda na niedopompowanych oponach może skończyć się przebiciem dętki czy uszkodzeniem obręczy;
  • kontroluj stan zużycia klocków hamulcowych. Doprowadzając do nadmiernego zużycia hamulców ryzykujesz nie tylko uszkodzenie obręczy lub tarcz hamulcowych, ale też narażasz swoje bezpieczeństwo;
  • upewnij się, że wszystkie śruby są dobrze dokręcone. Sprawdzaj czy nie ma luzów, szczególnie na sterach, suporcie oraz czy wspornik kierownicy i sztyca są odpowiednio dokręcone;
  • jeśli rower jest wyposażony w amortyzator, kontroluj jego stan. Czy działa on prawidłowo w pełnym zakresie oraz czy nie wydaje podejrzanych dźwięków;
  • sprawdzaj zużycie łańcucha. Za pomocą prostego przyrządu (do kupienia w każdym sklepie rowerowym) sprawdzaj, czy łańcuch nie jest już zbyt mocno rozciągnięty. Zużyty łańcuch niszczy zębatki i może narazić Cię na poważne koszty. Zadbaj też o jego regularne właściwe smarowanie.

I na koniec rada chyba najważniejsza: zawsze utrzymuj swój rower w czystości! Nic tak nie skraca życia roweru, jak brud osadzający się na jego elementach. Pamiętaj jednak, że woda nie służy rowerowi, a kąpiel za pomocą myjki ciśnieniowej czy ogrodowego węża wypłukuje smar i przyspiesza zużycie elementów ruchomych. Najlepiej rower myć wodą z dodatkiem odpowiedniego detergentu za pomocą gąbki. Trzeba też pamiętać, aby po tym wytrzeć cały jednoślad do sucha.

Dzięki temu mamy duże szanse, że nasz rower będzie nam wiernie i bezawaryjnie służył latami, niezależnie od intensywności eksploatacji.

Jeżeli szukasz profesjonalnego serwisu dla swojego roweru odwiedź dział serwisu rowerów w Thirty Three Bicycle Studio Wrocław

Thirty Three Bicycle Studio to sklep rowerowy i serwis rowerów Wrocław. W ofercie sklepu m.in: Rowery Cannondale, Rowery GT, Rowery NS Bikes Rowery Fuji, Rowery Knolly, Rowery Ibis. Pełne wsparcie w wyborze sprzętu, kompleksowa obsługa, wieloletnie doświadczenie! Zapraszamy.

Thirty Three Bicycle Studio oferuje także profesjonalny serwis rowerów. Przeszkolony i doświadczony personel z przyjemnością zajmie się Twoim rowerem, tak aby przygotować go na kolejne wyzwania!

Serwis oferuje naprawę oraz bieżący serwis rowerów wszystkich typów. W ramach usług serwisu realizowane są przeglądy standardowe jak również przeglądy gwarancyjne. Wynikająca z pasji wiedza i praktyka gwarantuje najwyższą jakość usługi.

Thirty Three Bicycle Studio – jesteśmy autoryzowanym serwisem Cannondale
Posiada cerfyfikat Headshok Service Center. Personel został przeszkolony w zakresie w naprawy amortyzatorów Cannondale Fatty i Cannondale Lefty oraz posiada niezbędne zaplecze serwisowe.

Adres sklepu:

Thirty Three Bicycle Studio

ul. Karmelkowa 2B
52-436 Wrocław

Polecamy również: