Poznaj kilka ważnych faktów o chirurgii plastycznej, o których nie miałeś pojęcia

Poznaj kilka ważnych faktów o chirurgii plastycznej, o których nie miałeś pojęcia

Chirurgia plastyczna to jedna z najbardziej kontrowersyjnych specjalizacji medycznych. Jej efekty są szeroko komentowane, krytykowane, chwalone, wyszydzane lub gloryfikowane. Nikt nie pozostaje wobec niej obojętny. Ale nie to stanowi jej siłę.

To przede wszystkim pasjonująca gałąź medycyny. Chirurgia plastyczna, bez względu na to, czy praktykowana jest we Wrocławiu, Dubaju czy Nowym Jorku, stanowi wyzwanie dla osób, które zajmują się nią na co dzień. Jej ciągły rozwój i nowe odkrycia naukowe sprawiają, że nie można osiąść na laurach. Za mistrzostwem chirurgów stoją godziny ciężkiej pracy, lata nieustającej nauki i ciągłe samodoskonalenie. Po co? Aby efekty ich pracy były jednocześnie spektakularne i niewidoczne. Niestety, w tym przypadku błędy i brak umiaru są zauważalne gołym okiem. I zapewne dlatego opinia publiczna koncentruje się tylko na jednym obliczu chirurgii plastycznej, w której króluje fanaberia i przesada. Jest to krzywdzące, zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów, którzy takim zabiegom się poddają. Bo to przede wszystkim bardzo ważna część chirurgii, która nie tylko poprawia jakość życia, ale je ratuje. Niestety mitów na jej temat jest nadal bardzo dużo, a fakty są często mylone i przekręcane. Dlatego wyjaśniamy kilka z nich.

1. Chirurgia plastyczna powstała po to, żeby poprawiać urodę gwiazd.

Chociaż o pierwszych zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej wspomina się już w I w n.e., to wielki rozwój tej dziedziny przypada oczywiście na wiek XX i jest związany z poprawą warunków higienicznych i… wojną. Okaleczenia powracających po obu wojnach żołnierzy wymagały zabiegów, które stały się podwaliną chirurgii plastycznej we współczesnym rozumieniu. Pierwszym motorem do jej rozwoju nie były więc gwiazdy Hollywood i ich potrzeba „naprawiania” urody, a względy zdrowotne.

2. Chirurgia plastyczna ratuje zdrowie.

We Wrocławiu czy w Trójmieście – chirurgia plastyczna przychodzi z pomocą ludziom na całym świecie. To ofiary oparzeń, nowotworów, wypadków lub osoby z wadami wrodzonymi. Takie operacje wykonywane są ze względów medycznych, a nie są one fanaberią sławnych i bogatych. Co jakiś czas docierają do nas informacje o spektakularnych przeszczepach twarzy, ale nawet mniej skomplikowane operacje rekonstrukcyjne (np. piersi po mastektomii) pozwalają pacjentom na znaczną poprawę zdrowia i codziennego funkcjonowania. Zresztą przeszczepia się nie tylko skórę, ale także ścięgna i powięzi, błony śluzowe, nerwy i chrząstki. Te ostatnie są czasem wykorzystuje się w operacjach nosa lub odtwarzając małżowinę uszną. Ale niewiele osób wie, że chirurgia plastyczna to także replantacje kończyn: dłoni i palców.

Dowiedz się więcej na temat chirurgi plastycznej oraz jej roli w dzisiejszym świecie na stronie: https://drkolacz.com/

Polecamy również: