Radca prawny radzi – nabycie spadku w postępowaniu sądowym
Sprawa sądowa o nabycie spadku, a właściwie o „stwierdzenie nabycia spadku”, to z pewnością jeden z najczęstszych powodów, dla których zmuszeni jesteśmy udać się, nierzadko po raz pierwszy, do sądu.
Stwierdzenie nabycie spadku – co to takiego?
Sprawa o stwierdzenie nabycia spadku, to nic innego, jak postępowanie, którego celem jest stwierdzenie, kto nabył prawa do spadku po określonym spadkodawcy. Sąd określa wówczas krąg podmiotów uprawnionych do dziedziczenia majątku po zmarłej osobie, w drodze spadku, jak i udział, jaki dany spadkobierca posiada w tymże spadku.
Muszę przyznać, ze z mojego doświadczenia wynika, że świadomość ludzi, że po śmierci danej osoby trzeba, jeśli posiadała majątek, udać się do sądu, celem stwierdzenia nabycia spadku, nie jest duża, choć oczywiście stale wzrasta. Nierzadko spotykam się z sytuacjami, w których okazuje się, że właśnie przez ów brak świadomości jako właściciel np. nieruchomości w księdze wieczystej nadal widnieje osoba, która zmarła wiele lat temu. Oczywiście nie jest to sytuacja bez wyjścia, ale jej trudność polega na tym, że im dłużej zwleka się z przeprowadzeniem sprawy, tym zwiększa się ryzyko, że ktoś ze spadkobierców nie dożyje lub też zmieni miejsce zamieszkania. Warto więc „przejść” przez te formalności w miarę szybko, by nie utrudnić sobie przebiegu postępowania sądowego.
W tym miejscu nasuwa się pytanie, „czy muszę udać się do sądu po śmierci osoby bliskiej”?
Polskie prawo nie nakłada zarówno obowiązku, jak i terminu „udania się do sądu” w celu przeprowadzenia sprawy o stwierdzenie nabycia spadu, ale … jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość lub inne prawo majątkowe, do objęcia którego wymagane jest postanowienie sądu (mam tu na myśli np. sytuację, w której w skład spadku wchodzą środki pieniężne ulokowane na rachunku bankowym spadkodawcy), to potwierdzenie, kto jest spadkobiercą i w jakim udziale, jest konieczne! Nie jest bowiem możliwe sprzedanie nieruchomości, której w dokumentach jako właściciel widnieje osoba nieżyjąca.
Dowiedz się więcej o nabyciu spadku na stronie radcy prawnego https://michal-porebski.pl/nabycie-spadku-w-postepowaniu-sadowym-kiedy-i-w-jaki-sposob/
Radca prawny Michał Porębski jestem absolwentem Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2014 roku zostałem członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Wałbrzychu. Od dnia 2 stycznia 2015 roku prowadzi własną Kancelarię prawną w Bielawie.
Zachęcam Państwa do zapoznania się z kompleksową ofertą Kancelarii. Z przyjemnością chciałbym zaprosić Państwa do grona moich Klientów. Wierzę, że wieloletnie doświadczenie oraz wysoka jakość świadczonych usług skłonią Państwa do współpracy ze mną.