Jak szlifować gładź?

Jak szlifować gładź?

W nowoczesnych mieszkaniach równe i gładkie ściany są standardem. Taki efekt osiąga się dzięki zastosowaniu odpowiednio położonej gładzi gipsowej, jednak warstwa gipsu wymaga jeszcze wygładzenia i przeszlifowania. Taką pracę możemy wykonać samodzielnie albo zatrudnić do tego fachowców. Gładź na ściany i sufity nakłada się przy pomocy pacy ze stali nierdzewnej. Należy zadbać o to, aby równomiernie ją rozprowadzić. W pierwszej kolejności nakłada się ją na sufit, a później na ściany. Co istotne, należy zawsze kłaść dwie warstwy gładzi – pierwsza wyrównuje podłoże, a druga zamaskuje ewentualne nierówności. Rozprowadzanie gładzi nie jest trudne, więcej problemów może nam przysporzyć szlifowanie. Jak to zrobić?

Szlifowanie ścian i sufitów na sucho – jak to zrobić?

Do szlifowania na sucho wybieramy papier ścierny albo specjalną siatkę ścierną. Tego typu akcesoria dostępne są na stronie https://www.bricoman.pl/. Do wstępnego szlifowania i wyrównania większych nierówności wykorzystujemy papier albo siatkę o większej granulacji 120-160. Finalne szlifowanie wymaga z kolei materiałów o gradiencie 200-220. Szlifowanie na sucho możemy przeprowadzić maszynowo albo ręcznie. Ręczne jest bardziej czasochłonne, wymaga więcej sił i zastosowania odpowiedniej pacy. Z reguły wykorzystuje się pace o szerokości od 80 mm do 105 mm. Im narzędzie jest szersze, tym szybciej można przeszlifować powierzchnię, ale także mniej dokładnie. 

Maszynowe szlifowanie gładzi poleca się w szczególnie, gdy wykańcza się większe powierzchnie. Wykorzystuje się do tego celu specjalną szlifierkę do gipsu, która potocznie nazywana jest żyrafą. Szlifowanie gładzi tym sprzętem jest wygodniejsze, szybsze i dokładniejsze niż szlifowanie ręczne. Urządzenie można ustawić na konkretną szybkość obrotu głowicy, dostosowując ten parametr do szlifowanego podłoża. Szlifierka ma jeszcze jedną istotną zaletę – można ją podłączyć do odkurzacza przemysłowego, dzięki czemu uniknie się uporczywego zapylenia. 

Czym szlifować? Papierem ściernym czy siatką?

Do pacy lub szlifierki do gipsu możemy zamontować zarówno papier ścierny, jak i siatkę ścierną. Przede wszystkim różnią się one materiałem, który został wykorzystany do ich produkcji i wytrzymałością. Wadą papieru ściernego jest szybkie zapychanie się pyłem, a zapchany papier nie jest efektywny w szlifowaniu. Z tego względu siatki są nieco lepsze. Dodatkowo siatkę można przedmuchać i pozbyć się zalegającego pyłu. Większość produktów tego typu, poza mocowanymi na rzep, jest dwustronna. Czarne siatki ścierne wykonane są z węglika krzemu, który jest dosyć ostry. Szlifowanie z jego wykorzystaniem jest szybkie i efektywne, ale ze względu na dużą sztywność powinno się je stosować w przypadku twardszych gładzi. 

Jak szlifować gładź na mokro?

Szlifowanie gładzi na mokro wymaga znacznie większych umiejętności. Jest to metoda bezpyłowa i przeznaczona dla profesjonalistów. Należy również zastosować odpowiednie narzędzia i gładzie bezpyłowe. Są to zazwyczaj mieszanki gipsu syntetycznego, wypełniaczy mineralnych i dodatków uszlachetniających, modyfikujących, opóźniających wiązanie oraz zapewniających świetną przyczepność do podłoża.  Na opakowaniu produktu musi znajdować się informacja, że jest on przeznaczony do szlifowania na mokro. W tym przypadku zaczyna się od nałożenia gładzi, a kiedy wstępnie zwiąże zwilża się ją wodą, zaciera pacą filcową i wygładza stalową. Kolejną warstwę nakłada się, zanim poprzednia całkowicie wyschnie. 

Polecamy również: